Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Nedir?

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Nedir?
Ahşap veya ahşap kökenli malzemelerin, istenilen kalite standardında, belirlenen sürede, en düşük maliyetle üretilebilmesi için üretim sistemini tasarlayan, projelendiren, üretim sürecini denetleyen kişidir.

Görevleri
Ana hammadde ağaç olmak üzere, ağacı mekanik işlemler sonucu kereste, kaplama, kontrplak, kontrtabla, yonga levha ve lif levha gibi ürünlere ve bu ara ürünleri de ağırlıklı olarak sabit ve hareketli mobilyalar olmak üzere dayanıklı tüketim ürünlerine dönüştürme sürecinde;
– Tasarlanmış bir ürünü projelendirir, maliyet analizi yapar ve üretime hazırlar,
– Üretimin yapılacağı atölye ve fabrikayı planlar,
– Üretim için gerekli malzemelerin temininde görev alır, stok planlaması yapar,
– Üretimin; istenilen miktarda, istenilen zamanda gerçekleşmesini sağlar,
– Kalite kontrol ve test tekniklerini hazırlar.

Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bilgisayar ve Üretim Programları (Bilgisayar destekli tasarım, kumanda ve otomasyon, optimizasyon, paket üretim programları vb.),
– Endüstriyel makineler (NC, CNC kontrollü panel ebatlama, Frezeleme makineleri, Yüksek frekanslı presler, hidrolik ve pnomatik montaj makineleri üst yüzey işlemleri ve kurutma hatları vb.)
– El makineleri (elektrik, elektronik pnometik, hidrolik mekanik vb.),
– El aletleri (kesici, vurma, sıkıştırma, ölçme ve kontrol, markalama vb.)
– Malzemeler (hammadde, yarı mamul, mamul madde ve yardımcı gereçler)

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Ağaç işleri endüstri mühendisi olmak isteyenlerin,
– Matematik ve fen derslerinde başarılı,
– İşletmeye ilgi duyan,
– Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş,
– İnsan ilişkilerinde olumlu tutum ve iletişim becerisine sahip,
– Ekip halinde çalışabilen, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
İşletmenin kullandığı teknolojiye bağlı olarak çalışma ortamı içerisinde toz, sıvı madde buharı veya gürültü olabilmektedir. Pazarlama, üretim planlama ve tasarım birimlerinde sakin bir ortamda çalışılmaktadır. Üretim biriminde diğer çalışanlarla, satış biriminde ise müşterilerle iletişim gerektiren bir meslektir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi bir yıl hazırlık eğitimi olmak üzere 5 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi, Belediyeler, Verimlilik Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, TSE (Türk Standartları Enstitüsü), ve Türk Patent Enstitüsü, KOSGEB gibi kamu kurum ve kuruluşlarında mühendis, araştırmacı-planlamacı mühendis olarak,
– Üniversitelerin orman endüstrisi, ağaç işleri ve mobilya-dekorasyon bölümlerinde öğretim elemanı olarak,
– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki Teknik Ortaöğretim Kurumları ve Merkezlerinde öğretmen olarak,
– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda “Eğitim Katılma Belgesi” ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.
– Başta mobilya endüstrisi olmak üzere ağacı hammadde olarak kullanılan deniz araçları, oyuncak, hediyelik eşya, müzik enstrümanları, ağaca dayalı ara ürün, ahşap işleme makineleri gibi endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren tüm özel sektör kuruluşlarında çalışabilirler.
– Dekorasyona yönelik büro, üretime yönelik atölye veya fabrika olmak üzere kendi işletmelerini kurabilirler, yatırım danışmanlığı yapabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkânlarından da yararlanabilmektedirler.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası kazanç ise, çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, firmanın ücret politikasına göre değişmektedir. İşe başlangıç ücreti asgari ücretin üç katı civarındadır. Üst düzey yönetici pozisyonları için ücret yüksektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı kanunda belirtilen teknik hizmetler sınıfındaki kadroların derece ve kademesinden maaş alırlar.

Maaşları ne kadar? Şartları neler? Ne kadar alıyor? Zor mu? Kolay mı? Kaç para alıyor? Ne iş yapar? Taban puanları kaç? Olmak?